Cinayet Büro Amiri’nin ifadesi: Tetikçiyi, Tolgahan Demirbaş kaçırdı

Eski Ülkü Ocakları Başkanı Sinan Ateş’in Ankara’nın Çankaya ilçesinde 30 Aralık ayında evinin önünde uğradığı silahlı saldırıda öldürülmesiyle ilgili 22 şüpheli hakkında tasarlayarak öldürme, öldürmeye teşebbüs, suça azmettirme ve yardımdan hazırlanan iddianame, Ankara 32. Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderildi.

Şüpheliler arasında üç polis olduğunu ve en kıdemlisinin eski Ankara Emniyet Müdürlüğü Cinayet Bürosu Amiri M.E.A. olduğunu belirten gazeteci İsmail Saymaz, M.E.A.’nın ifadesinden bazı bölümleri paylaştı.

SORUŞTURMAYI YÜRÜTEN KOMİSERDİ

Saymaz’ın yazısından ilgili bölüm şöyle:

“M.E.A.’nın cinayetten önce ve sonra eski Ülkü Ocakları Genel Merkez yöneticisi Tolgahan Demirbaş’la yazıştığı ve görüştüğü ortaya çıkmıştı. Demirbaş’ın sildiği ve özel bir programla kurtarılan yazışmalarından ötürü M.E.A. tutuklandı.

Demirbaş’ın suikast sonrası tetikçi Eray Özyağcı’yı Ankara dışına çıkardığı öne sürülüyor.

İki kez gözaltına alınıp serbest bırakılan Demirbaş, 25 Ocak 2023’te Ülkü Ocakları Genel Başkan Yardımcısı Emre Yüksel’le birlikte tutuklandı.

M.E.A. ise Ateş soruşturmasını 30 Ağustos 2023’e dek yürüten komiserdi.

M.E.A., 19 Ekim 2023’te Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nda alınan ifadesinde, Demirbaş’ı iki yıl önce arkadaş ortamında beden eğitimi öğretmeni olarak tanıdığını söylüyor.

M.E.A. ile Demirbaş’ın yakın ilişkisi olduğu anlaşılıyor.

‘TETİKÇİYİ KAÇIRDI’

M.E.A., Demirbaş’ın tetikçi Eray Özyağcı’yı kaçırdığını ifade ederek, şunları söylüyor:

‘Soruşturmanın başlangıcında Demirbaş’ın olaya dahil olduğuna ve Özyağcı’yı kaçırdığına dair tespitte bulunduğumuzda Yüksel’in olayın içinde olduğunu ve diğer şahısların ne derece olaya karıştıklarını bilmiyordum. Yüksel ve diğer şahıslarla ilgili bilgiler sonra ortaya çıktı.'”

YAZININ TAMAMI

(HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x